
„Nem foglalkozom a rosszindulatú megjegyzésekkel” – a 15 éves Balázs már vállalkozóként horgol és süt
„Nem foglalkozom a rosszindulatú megjegyzésekkel” – a 15 éves Balázs már vállalkozóként horgol és süt.
Egy átlagos kamaszfiú esténként bulizik, netezik, vagy játszik a számítógépen. Balázs ezzel szemben tortákat süt és mesefigurákat horgol. Sőt, tizenöt évesen már vállalkozóként kamatoztatja a hobbiját.
Hogy pontosan hogyan jött a késztetés, hogy tizenkét évesen nekiálljon csokitortát sütni, arra Nyikonyuk Balázs nem emlékszik, csak arra, hogy a hasonló korú szomszéd fiúval álltak neki, természetesen a szülők távollétében. A végeredmény saját bevallása szerint katasztrofális lett, a szülei azonban a kemény piskóta ellenére is értékelték az erőfeszítését, hiszen mégiscsak szívből készült…
Balázs pedig már kiskamaszként sem volt az a típus, aki feladja az első kudarc után, úgyhogy addig próbálkozott, amíg nem sikerült a tökéletes torta. Eleinte egyszerű receptek, később videók alapján sütött, s nem elégedett meg a finom ízekkel: a külcsínt illetően is a tökéletességre hajtott. Közben rájött, az „őrült” tortákat szereti a legjobban, amelyekben van kihívás.
Csokiízű tacskóval lepte meg magát
Azóta készített már Forma-1-es, unikornisos és NASA tematikájú tortát, s ragaszkodik hozzá, hogy a gyakran aprólékos díszítés minden elemét ő készítse el, még ha az napokba telik is.
Mint például a nagymamája születésnapjára készített „borsóleves-tortát”, amelynek megtévesztő külseje ugyan csokitortát rejtett, de annyira élethű volt, hogy a nagyi majdnem megragadta az előre odakészített merőkanalat, amikor kihozta neki a család…
– Nem volt egyszerű elkészíteni, mert a borsószemeket és a csipetkéket is egyenként kellett megformáznom fondantból, de a nagymamám meglepetése kárpótolt a fáradságért! – meséli.
Balázs, aki nem sajnálja az időt és energiát egy-egy látványra is élményszámba menő tortától. A Forma-1-es tortán például három napig dolgozott.
A legbüszkébb azonban a tacskót formázó, aprólékos színezésű, csokis-szilvalekváros tortájára, amit a saját születésnapjára készített, és Fiby, a család négylábú kedvence ihletett.
– Néha elég macerás elkészíteni egy-egy egyedi darabot, kitalálni, mit hogyan lehet kivitelezni. Már megfigyeltem, hogy ilyenkor van egy pont, amikor „összeesem”, de eddig még mindig sikerült felállni belőle.
Rabul ejtette az amigurumi
A fentiek fényében nehéz elhinni, hogy Balázs még csak nem is szereti a tortát.
– Készíteni szeretem, nem enni, legfeljebb a mignont eszem meg, de abból is elég egy darab – lep meg.
A korai kezdést tekintve Balázs tizennégy éves korára már meglehetősen otthonosan mozgott a konyhában, s talán maga sem gondolta volna, hogy egy újabb kreatív hobbi is beköszön az életébe: idén nyáron az amigurumi, azaz a horgolt figurák ejtették rabul.
Pedig az első próbálkozása itt is kudarccal végződött, véletlenül a haladó csomagot rendelte meg az alkotáshoz, a profi fonalakkal pedig olyan nehéz dolgozni, hogy az első, félkész horgolt maci azóta is a fiókban pihen. Azóta is inkább puha zseníliafonalból horgol az amigurumi technikához készült, kezét kikezdő és időigényesebb speciális pamutfonal helyett.
– Emlékszem, mennyire büszke voltam, amikor elkészült az első sikerült horgolt darab, egy csirke. A családom ledöbbent, amikor megtudta, milyen hobbiba vágtam bele, de támogattak, ahogy a sütésben is – meséli.
Azóta úgy beindult, hogy ontja a figurákat: rénszarvast, pingvint, teknőst, ami megtetszik neki az interneten talált minták alapján.
– Azért már figyelek arra is, hogy mit szeretnének a vásárlóim, mert egyedi megrendeléseket nem vállalok, nem szeretem, ha meg van kötve a kezem, ha túl konkrét az elképzelés, amit teljesítenem kell.
Az a stressz sem hiányzik, hogy vajon olyan lett-e a figura, amilyet a megrendelő elképzelt, vajon egyre gondoltunk-e. Az az álmom, hogy meghorgoljak egy-egy tacskót és beagle-t, ilyen kutyáink vannak ugyanis otthon. Ha sikerül, azokat biztosan nem adom oda senkinek! – mondja.
Balázs ugyanis időközben – a szülei segítségével – vállalkozásba kezdett, így legálisan kiaknázhatja a kreativitását. Olyannyira, hogy karácsony előtt, bár ezt a legmerészebb álmaiban sem gondolta volna, az összes feltöltött plüssfigurának lett gazdája.
Immár nem családon belül, az elsőt ugyanis még a saját keresztanyja rendelte tőle. Egyre többen követik a TikTokon is, ahol újabban élőzik is, bemutatva, hogyan készül egy-egy pihe-puha horgolt figura.
– Soha nem gondoltam volna, hogy másokat érdekelheti, amit csinálok. Sokan elmondják, hogy még soha nem láttak fiút horgolni, és vannak, akik kifejezetten menőnek tartják a dolgot – meséli.
Nem dicsekszik vele
Sütés és horgolás – tény, hogy nem tipikus kamaszos hobbik, különösen nem a fiúk között. Balázs kap is néha negatív kommenteket emiatt, de próbálja figyelmen kívül hagyni őket.
– A legnagyobb hülyeség, hogy egyesek eldöntik, mi számít fiús és lányos hobbinak vagy szakmának! Szerintem egy nő is ugyanúgy szerelhet villanyt, ahogy egy férfi horgolhat!
Éppen az előítéletek miatt kezdetben nem is verte nagydobra az iskolában a hobbijait, már csak azért sem, mert volt már bullying áldozata, s azóta inkább nem ad támadási felületet senkinek.
– Azért amikor egyszer előadást tartottam a suliban a macaronokról és bevittem egy tállal a saját készítésű macaronjaimból, senki nem tett megjegyzéseket – mosolyog a gépésznek tanuló Balázs.
A másoknak okozott öröm egyébként is a legnagyobb hajtóerő mindkét hobbijában, na meg a fejlődés, a tanulás vágya. Introvertált típus lévén nemcsak a kreativitását élheti ki a szemet gyönyörködtető formatortákban vagy a szeretnivaló plüssökben, hanem ez kapcsolódási lehetőséget is jelent másokhoz – még ha más formában is, mint amit a kamaszoktól megszoktunk.
– Engem nem köt le a bulizás, vagy hogy titokban cigizzek a haverokkal, szívesebben vagyok magamban és keresem meg magam, hogyan tudom levezetni az energiáimat. Mostanában például igyekszem minden nap horgolni, mert pontosan tudom, hogy ez tesz boldoggá. A rosszindulatú megjegyzéseket igyekszem távol tartani magamtól, még ha ez nem is sikerül maradéktalanul. Tudom, hogy nem kellene, hogy érdekeljen, mit gondol más. Ilyenkor azt mondom magamnak, bárki bármit mond, mégiscsak menő, hogy tizenöt évesen már vállalkozóként valósítom meg az álmaimat! – vallja Balázs.
Balázs a neten:
Csipcsiripp: instagram.com/csip.csiripp
BonApecake: instagram.com/bon_apecake
Tiktok: tiktok.com/@csipcsiripp_
Forrás: